Bel Fıtığı

Lomber Disk Herniasyonu ( Bel Fıtığı)

Akut, kronik veya tekrarlıyan bel agrisinin sik fakat iyi seyirli bir nedenidir. Orta yasli erkeklerde daha sik görülmekle birlikte, kadinlarda hatta gençlerde bile olusur. En sık nedeni öne doğru eğilmelerde (fleksiyonda) zorlanmadir. Tekrarlayan zorlanma beldeki bağ ve diskin ( posterior longitudinal ligament ve anulus fibrozus) dejenerasyonuna yol açarak fıtığa (herniasyona) yatkinlik olusturur. Agri öne egilme ile agirlik kaldirma, öne dogru egilerek oturma ve öksürme, aksirma gibi disk içibasinci arttiran pozisyonlar sirasinda artar.

Disk bulgingi (bombelesme 1. derece fıtık başlangıcı): Diskmateryalinin normal sinirlarinin ilerisinde bombelesmesi ve konvekslesmesidir. Anulus fibrozus normaldir. kanal daralması (Spinal stenoz) olusmadikça veya nöral dokular etkilenmedikçe belirti vermez.

Disk protrüzyonu (2. derece): Zayiflamis ve yirtilmis anulus fibrozusun içinde disk materyalinin arkaya dogru yer degistirmesidir. Posterior longitudinal ligament sağlamdır.

Ekstrüde disk(3. derece): Anulus fibrozusun tamamen yirtilmasi sonucu disk materyalinin yer degistirmesidir. Posterior longitudinal ligament yirtilmistir.

Sekestre disk(4. derece): Yer degistiren disk materyali serbest fragman seklinde diskten tamamen ayrilmistir. Magnetik görüntüleme yöntemleri bu fakliliklari açiga çikarirsa da bunlari anlatimda farkli diller kullanildigindan siklikla karisikliklar olusur.

Disk herniasyonu en siklikla L4-5 ve L5-S1 düzeylerinde olusur. Orta hatta ve daha siklikla posterolateralde olur. Orta hatta ise bel agrisina neden olabilir, fakat ciddi radikülopatiye yol açmaz.

Genis orta hat herriiasyonlari kauda ekuina sendromu olusturarak ciddi radikülopatilere ve sfinkter sorunlarina yol açabilir .

Disk herniasyonunda kesin tani BT ve MRG ile konabilir. Bunlardisk herniasyonunu göstermede, diskteki patolojik degisimlerin dogal gidisini belirlemede oldukça degerli, invaziv olmayan yöntemlerdir. Bu yöntemlerdeki bulgular ancak hastanin anamnezi, fizik muayene bulgulari ve diger tani testleri ile uyum gösteriyorsa anlamlidir. Bu bulgular agrinin varligini ve nedenlerini göstermez. Bunun için sadece bu yöntemlerle tani konmasi ve cerrahi endikasyon konmasi basarisizlikla sonuçlanir .

Disk herniasyonlu hastalarin büyük çogunlugunda prognoz iyidir ve konservatif (fizyoterapi-manuelterapi) tedavi yöntemlerine olumlu cevap verirler.

MANUEL TERAPİYLE özellikle hasta 1. ve 2. derece fıtık ise %90 cerrahiden kurtulur. Ancak 3. derecede bu oran düşer ve 4. derecede kesin ameliyatlıktır çünkü disk fragmanı tamamen diskten ayrılmıştır ve yerine saadece ameliyetla konulabilir ya da traşlanabilir. Bel fıtığında erken ayırıcı tanı ve manuel terapi – fizyoterapi seanslarının başlaması çok önemlidir.Eğer beliniz ağrımaya başladıysa ve ağrı kalçanıza ve bacağınıza vuruyorsa acillen manuelterapiyle cerrahiden kurtulabilirsiniz.

Uygulanan standart cerrahi girisim diskektomi ve laminektomidir. Spondilitik degisiklik varsa fasektomi ve foraminotomi, instabilite varsa füzyon gerekebilir. Cerrahi girisim düsünülen her hastanin basarisiz bel cerrahisi sendromuna aday oldugu uriutulmamali, cerrahi sonrasi her hastaya uygun rehabilitasyon programi düzenlenmelidir.

evde fizik tedavi evde rehabilitasyon evde fizyoterapist evde fizyoterapi fizik tedavi ve rehabilitasyon özel fizyoterapist özel rehabilitasyon özel bakım
fizyoterapi ve rehabilitasyon evde bakım özel fizik tedavi hemipleji rehabilitasyonu felç rehabilitasyonu Gaziantep fiziktedavi Gaziantep fizyoterapist
http://www.evdetedavi.net web sitesinde yer alan her türlü medikal bilgi, yorum, duyuru ve tanıtım faaliyetleri ile ilgili sayfa düzenlemeleri, güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. http://www.evdetedavi.net 'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiç bir şekilde kişinin doktorundan ve fizyoterapistinden bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan http://www.evdetedavi.net sorumlu olmayacaktır.